Recently in Winter Sports Category

Women's Gymnastics Schedule

| No Comments | No TrackBacks

Saturday, March 15 
IOWA, #8 MICHIGAN, #13 MINNESOTA, #15 PENN STATE at Big Ten Quad Meet (Ann Arbor, Mich.) - 1:30 p.m. ET (Meet will air live on BTN).

#14 ILLINOIS, MICHIGAN STATE, #9 NEBRASKA, #23 OHIO STATE at Big Ten Quad Meet (East Lansing, Mich.) - 1:30 p.m. ET (Meet will air via tape delay at 3:30 p.m. ET on BTN)

Weekly Award Wrap-Up

| No Comments | No TrackBacks
Twenty-one Big Ten student-athletes in nine different sports collected awards from the conference office during the week of March 10. Below is the complete list of honorees.

Baseball
Player of the Week - Jackson Glines, MICH
Pitcher of the Week - Ryan Riga, OSU
Freshman of the Week - Ryan Boldt, NEB

Men's Basketball
Co-Players of the Week - Nik Stauskas, MICH & Shavon Shields, NEB
Freshman of the Week - Troy Williams, IND

Men's Golf
Co-Golfers of the Week - Charlie Danielson, ILL & Thomas Detry, ILL

Men's Gymnastics
Gymnast of the Week - Stacey Ervin, MICH
Freshman of the Week - Sean Melton, OSU

Women's Gymnastics
Gymnast of the Week - Emily Wong, NEB
Event Specialist of the Week - Austin Sheppard, MICH
Freshman of the Week - Emma Sibson, PSU

Hockey
First Star - Mark Zengerle, WIS
Second Star - Nic Kerdiles, WIS
Third Star - Mike Reilly, MINN

Softball
Player of the Week - Emily Allard, NU
Pitcher of the Week - Haylie Wagner, MICH
Freshman of the Week - Nicole Boyd, NU

Men's Tennis
Athlete of the Week - Farris Gosea, ILL

Women's Tennis
Athlete of the Week - Emina Bektas, MICH

Craft Named Finalist for Cousy Award

| No Comments | No TrackBacks
Ohio State's Aaron Craft was named a finalist for the Bob Cousy Award, annually given to the nation's top point guard.

The original list of 47 candidates was narrowed down to the below watch list of six student athletes by a nationally based committee.

In conference play, Craft became the second Big Ten player in the past three years to lead the conference in both assists (4.6 apg) and steals (2.7 spg). He is also the second Big Ten player since at least 1982-83 to lead the conference in steals in three different seasons, a feat also accomplished by Illinois' Bruce Douglas from 1984-86. Craft passed Douglas for the Big Ten career steals record this season.

Craft was named the Big Ten Defensive Player of the Year for the second time in the past three years. He was also tabbed second-team All-Big Ten by the media contingent and a third-team selection by the Big Ten's 12 coaches.

The winner of the 2014 Bob Cousy Award will be presented in Dallas as part of Hall of Fame events at the Final Four.

Friday's Hockey Schedule

| No Comments | No TrackBacks
March 14
#1/1 MINNESOTA at #13/13 MICHIGAN - 6:30 p.m., ESPNEWS
#5/5 WISCONSIN at MICHIGAN STATE - 7 p.m.
OHIO STATE (rv/-) at PENN STATE - 7 p.m.

All times are ET
Rankings: USCHO.com and USA Today/USA Hockey Magazine

Women's Swimming & Diving NCAA Championship Qualifiers

| No Comments | No TrackBacks

The NCAA Division I Men's and Women's Swimming & Diving Committee announced the participants in the 2014 NCAA Division I Women's Swimming & Diving Championships. The championships will be held March 20-22 at the Minnesota Aquatic Center in Minneapolis. A list of 43 Big Ten women's qualifiers, including event and time, can be found below.

INDIANA
Gia Dalesandro
  
100-yard butterfly (51.75 seconds)
200-yard butterfly (1:53.95)
Alexandria Day  
200-yard backstroke (1:54.67)
Kaitlyn Flederbach 
50-yard freestyle (22.40 seconds)
100-yard freestyle (48.54 seconds)
Haley Lips  
500-yard freestyle (4:42.86)
200-yard freestyle (1:45.94)
1,650-yard freestyle (16:18.51)
Brenna Maclean 
200-yard butterfly (1:55.82)
Cynthia Pammett  
200-yard backstroke (1:54.67)
Bronwyn Pasloski 
100-yard breaststroke (59.53 seconds)
200-yard breaststroke (2:09.69)
Justine Ress  
200-yard backstroke (1:54.43)
Brooklynn Snodgrass 
100-yard backstroke (51.65 seconds)
200-yard backstroke (1:51.43)
Dorina Szekeres  
200-yard individual medley (1:57.87)
400-yard individual medley (4:08.68)
Lindsay Vrooman 
500-yard freestyle (4:36.91)
200-yard freestyle (1:45.29)
1,650-yard freestyle (15:54.68)

MICHIGAN
Courtney Beidler
 
200-yard individual medley (1:57.21)
400-yard individual medley (4:07.42)
Angela Chokran 
100-yard breaststroke (1:00.22)
Alexandra Deloof 
100-yard backstroke (52.84 seconds)
Zoe Mattingly  
100-yard backstroke (52.81 seconds)
Marni Oldershaw 
200-yard individual medley (1:57.11)
400-yard individual medley (4:08.50)

MINNESOTA
Tess Behrens
  
100-yard backstroke (52.91 seconds)
Samantha Harding  
500-yard freestyle (4:38.05)
400-yard individual medley (4:10.22)
1,650-yard freestyle (15:58.12)
Kiera Janzen  
500-yard freestyle (4:39.77)
200-yard freestyle (1:45.22)
1,650-yard freestyle (16:05.38)
Jessica Plant  
200-yard freestyle (1:45.22)
Tori Simenec  
200-yard individual medley (1:57.84)
100-yard butterfly (52.63 seconds)
200-yard freestyle (1:45.39)
Breanne Siwicki  
400-yard individual medley (4:10.17)
1,650-yard freestyle (16:11.32)
Kierra Smith  
200-yard individual medley (1:57.80)
100-yard breaststroke (59.80 seconds)
200-yard breaststroke (2:06.43)
Rebecca Weiland 
50-yard freestyle (22.21 seconds)
100-yard butterfly (52.11 seconds)

NORTHWESTERN
Lauren Abruzzo
  
1,650-yard freestyle (16:10.40)

OHIO STATE
Lindsey Clary
  
1,650-yard freestyle (16:17.14)
Alexandra Norris 
500-yard freestyle (4:39.85)
200-yard freestyle (1:45.18)
1,650-yard freestyle (16:18.64)
Ashley Vance  
200-yard individual medley (1:56.91)
Taylor Vargo  
200-yard breaststroke (2:10.35)
Michelle Williams 
100-yard freestyle (48.39 seconds)

PENN STATE
Alyson Ackman
  
200-yard freestyle (1:44.04)
100-yard butterfly (48.01 seconds)
Mackenzie Powers 
100-yard butterfly (51.56 seconds)
100-yard backstroke (52.19 seconds)
Melissa Rodriguez 
100-yard breaststroke (1:00.25)
200-yard backstroke (2:09.54)
Kathryn Rowe  
200-yard butterfly (1:55.34)
Gabrielle Shishkoff 
500-yard freestyle (4:42.51)
400-yard individual medley (4:09.00)
Megan Siverling  
1,650-yard freestyle (16:15.88)
Katelyn Sowinski 
200-yard butterfly (1:56.57)
Chelsea Weedman 
400-yard individual medley (4:12.63)

PURDUE
Francesca Marr
  
200-yard breaststroke (2:10.39)
Carly Mercer  
100-yard freestyle (48.43 seconds)
Rhiannon Sheets 
200-yard freestyle (1:46.03)

WISCONSIN
Ivy Martin
  
50-yard freestyle (21.58 seconds)
100-yard butterfly (52.80 seconds)
100-yard freestyle (47.78 seconds)
Rebecka Palm  
100-yard butterfly (52.62 seconds)

Men's Swimming & Diving NCAA Championship Qualifiers

| No Comments | No TrackBacks

The NCAA Division I Men's and Women's Swimming & Diving Committee announced Tuesday the participants in the 2014 NCAA Division I Men's Swimming & Diving Championships. The championships will be held March 27-29 at the Lee and Joe Jamail Texas Swimming Center in Austin, Texas. A list of 39 Big Ten men's qualifiers, including event and time, can be found below.

INDIANA
Cody Miller
  
200-yard individual medley (1:43.40)
100-yard breaststroke (51.99 seconds)
200-yard breaststroke (1:52.58)
Eric Ress  
200-yard individual medley (1:42.95)
100-yard backstroke (45.25 seconds)
200-yard backstroke (1:38.89)
Stephen Schmuhl 
200-yard individual medley (1:42.05)
400-yard individual medley (3:43.55)
200-yard butterfly (1:43.33)
James Wells  
100-yard backstroke (46.21 seconds)
200-yard backstroke (1:41.33

IOWA
Dustin Rhoads
  
100-yard backstroke (46.53 seconds)

MICHIGAN
Hassaan Abdel Khalik
 
500-yard freestyle (4:15.11)
200-yard freestyle (1:34.71)
Dylan Bosch  
200-yard individual medley (1:41.66)
400-yard individual medley (3:39.07)
200-yard butterfly (1:40.37)
Peter Brumm  
100-yard butterfly (46.28 seconds)
Richard Funk  
100-yard breaststroke (51.75 seconds)
200-yard breaststroke (1:53.49)
Justin Glanda  
200-yard freestyle (1:33.98)
Connor Jaeger  
500-yard freestyle (4:12.52)
1,650-yard freestyle (14:34.19)
Ryutaro Kamiya  
400-yard individual medley (3:44.11)
200-yard backstroke (1:42.17)
Anders Nielsen  
500-yard freestyle (4:14.66)
200-yard freestyle (1:33.52)
1,650-yard freestyle (14:47.88)
Bruno Ortiz  
50-yard freestyle (19.46 seconds)
100-yard breaststroke (51.92 seconds)
100-yard freestyle (42.67 seconds)
Sean Ryan  
500-yard freestyle (4:16.13)
1,650-yard freestyle (14:58.27)
Kyle Whitaker  
200-yard individual medley (1:41.14)
400-yard individual medley (3:38.51)
200-yard butterfly (1:41.90)
John Wojciechowski 
100-yard butterfly (46.25 seconds)
Michael Wynalda 
500-yard freestyle (4:13.91)
200-yard freestyle (1:32.14)

MINNESOTA
Jakub Maly
  
400-yard individual medley (3:44.85)
Clayton Smith  
1,650-yard freestyle (14:56.18)
Derek Toomey  
50-yard freestyle (19.05 seconds)
100-yard freestyle (42.42 seconds)
Kyler Van Swol  
100-yard butterfly (46.16 seconds)

NORTHWESTERN
Jordan Wilimovsky
 
1,650-yard freestyle (14:42.99)

OHIO STATE
Michael Disalle
  
200-yard freestyle (1:33.51)
100-yard freestyle (42.95 seconds)
Joshua Fleagle  
200-yard freestyle (1:34.14)
Tamas Gercsak  
400-yard inidivdual medley (3:44.98)
Connor McDonald 
100-yard backstroke (46.57 seconds)
200-yard backstroke (1:40.74)
Matt McHugh  
100-yard butterfly (46.20 seconds)
Tim Phillips  
100-yard butterfly (45.57 seconds)
Garrett Trebilcock 
100-yard backstroke (45.92 seconds)
Steven Zimmerman  
200-yard backstroke (1:41.66)

PENN STATE
Nicholas Ankosko
 
500-yard freestyle (4:17.65)
Shane Ryan  
50-yard freestyle (19.36 seconds)
100-yard backstroke (45.13 seconds)
100-yard freestyle (42.08 seconds)
Nathaniel Savoy  
100-yard backstroke (45.61 seconds)
200-yard backstroke (1:41.23)

PURDUE
Guillermo Blanco
 
400-yard individual medley (3:44.32)
Lyam Dias  
100-yard breaststroke (52.49 seconds)
200-yard breaststroke (1:53.06)

WISCONSIN
Nicholas Caldwell
 
500-yard freestyle (4:15.81)
200-yard freestyle (1:34.10)
1,650-yard freestyle (15:02.16)
Nicholas Schafer 
100-yard breaststroke (52.88 seconds)
200-yard breaststroke (1:55.12)
Andrew teDuits  
100-yard backstroke (46.40 seconds)
200-yard backstroke (1:39.84)

Eighty-two Big Ten wrestlers are among the field of 330 competitors at the NCAA Wrestling Championships, the selection committee announced on Wednesday. The Big Ten contingent is made up of 59 seeded wrestlers, including five No. 1 seeds.

The 2014 NCAA Championships are set for March 20-22 at the Chesapeake Energy Center in Oklahoma City, Okla. The complete release from the NCAA, along with brackets and at-large qualifiers, can be found HERE. The complete breakdown of Big Ten wrestlers, along with their seed, competing in the NCAA Championships can be found below.

125
Jesse Delgado, ILL (1)
Cory Clark, IOWA (8)
Conor Youtsey, MICH
Tim Lambert, NEB (12)
Nick Roberts, OSU
Nico Megaludis, PSU (3)
Ryan Taylor, WIS (7)

133
Zane Richards, ILL (14)
Tony Ramos, IOWA (3)
Rossi Bruno, MICH
David Thorn, MINN (8)
Dom Malone, NU
Johnni DiJulius, OSU (9)
Jimmy Gulibon, PSU
Cashe Quiroga, PUR (7)
Tyler Graff, WIS (5)

141
Steven Rodrigues, ILL
Josh Dziewa, IOWA
Steve Dutton, MICH (13)
Chris Dardanes, MINN (6)
Logan Stieber, OSU (2)
Zain Retherford, PSU (3)
Danny Sabatello, PUR

149
Brody Grothus, IOWA (13)
Eric Grajales, MICH (9)
Nick Dardanes, MINN (2)
Jake Sueflohn, NEB (6)
Jason Tsirtsis, NU (5)
Ian Paddock, OSU
James English, PSU
Rylan Lubeck, WIS

157
Zach Brunson, ILL (16)
Taylor Walsh, IND (11)
Derek St. John, IOWA (2)
Brian Murphy, MICH
Dylan Ness, MINN (9)
James Green, NEB (1)
Dylan Alton, PSU (13)
Isaac Jordan, WIS (5)

165
Jackson Morse, ILL (12)
Ryan Leblanc, IND
Nick Moore, IOWA (5)
Dan Yates, MICH (13)
Dan Zilverberg, MINN (15)
Austin Wilson, NEB
Pierce Harger, NU (7)
David Taylor, PSU (1)

174
Tony Dallago, ILL
Mike Evans, IOWA (4)
Logan Storley, MINN (6)
Robert Kokesh, NEB (3)
Mark Martin, OSU (14)
Matt Brown, PSU (5)
Scott Liegel, WIS

184
Lazarus Reyes, ILL
Luke Sheridan, IND
Ethen Lofthouse, IOWA (5)
Domenic Abounader, MICH (9)
John Rizqallah, MSU (14)
Kevin Steinhaus, MINN (7)
Tim Dudley, NEB (8)
Kenny Courts, OSU (10)
Ed Ruth, PSU (2)
Jackson Hein, WIS

197
Mario Gonzalez, ILL
Nathan Burak, IOWA (11)
Scott Schiller, MINN (4)
Alex Polizzi, NU (16)
Nick Heflin, OSU (1)
Morgan McIntosh, PSU (3)
Braden Atwood, PUR (15)
Tim McCall, WIS

285
Adam Chalfant, IND (3)
Bobby Telford, IOWA (5)
Adam Coon, MICH (4)
Mike McClure, MSU (7)
Tony Nelson, MINN (1)
Collin Jensen, NEB
Mike McMullan, NU (6)
Nick Tavanello, OSU
Jon Gingrich, PSU (14)
Connor Medbery, WIS (9)

Ten Big Ten Standouts Named NABC All-District

| No Comments | No TrackBacks
The National Association of Basketball Coaches (NABC) released its All-District Teams on Wednesday, with 10 Big Ten standouts being named to the District 7 first and second Teams.

The list of Big Ten players garnering All-District recognition is below:

District 7
First Team
Nik Stauskas, Michigan
Terran Pettaway, Nebraska
Gary Harris, Michigan State
Roy Devyn Marble, Iowa
Yogi Ferrell, Indiana

Second Team
Adreian Payne, Michigan State
Drew Crawford, Northwestern
D.J. Newbill, Penn State
Aaron Craft, Ohio State
Keith Appling, Michigan State

The 2014 Big Ten Men's Basketball Tournament will tip-off from Bankers Life Fieldhouse on Thursday with four quarterfinal contests.


Eleven Big Ten players and coaches from seven different schools were named All-District selections by the United States Basketball Writers Association (USBWA) on Tuesday, including a pair of individual award winners.

Michigan's Nik Stauskas was named the District V Player of the Year, while Wolverine head coach John Beilein was tabbed the district's Coach of the Year.

Below is a full list of Big Ten All-District honorees, according to the USBWA.

DISTRICT V

PLAYER OF THE YEAR
Nik Stauskas, Michigan

COACH OF THE YEAR
John Beilein, Michigan

Aaron Craft, Ohio State
Sam Dekker, Wisconsin
Yogi Ferrell, Indiana
Gary Harris, Michigan State
Frank Kaminsky, Wisconsin
Caris LeVert, Michigan
Adreian Payne, Michigan State
Nik Stauskas, Michigan

DISTRICT VI
Roy Devyn Marble, Iowa
Terran Petteway, Nebraska


Ranking the Wrestlers

| No Comments | No TrackBacks
Big Ten wrestling boasts 65 ranked wrestlers in the InterMat College Rankings, and the conference boasts the top three squads in the team rankings. The complete breakdown of ranked Big Ten squads and wrestlers can be found below.

Team
1. Penn State
2. Iowa
3. Minnesota
7. Nebraska
11. Ohio State
12. Wisconsin
13. Michigan
15. Northwestern
18. Illinois
19. Indiana
T34. Michigan State
36.. Purdue

125
2. Jesse Delgado, ILL
3. Nico Megaludis, PSU
6. Ryan Taylor, WIS
7. Cory Clark, IOWA
11. Tim Lambert, NEB
20. Nick Roberts, OSU

133
3. Tony Ramos, IOWA
5. Tyler Graff, WIS
8. Johnni DiJulius, OSU
9. David Thorn, MINN
11. Zane Richards, ILL
12. Cashe Quiroga, PUR
14. Jimmy Gulibon, PSU

141

2. Logan Stieber, OSU
3. Zain Retherford, PSU
5. Chris Dardanes, MINN
6. Steve Dutton, MICH
13. Josh Dziewa, IOWA

149
4. Jason Tsirtsis, NU
5. Nick Dardanes, MINN
6. Jake Sueflohn, NEB
7. Eric Grajales, MICH
11. Brody Grothus, IOWA
17. James English, PSU
18. Ian Paddock, OSU

157
2. James Green, NEB
3. Derek St. John, IOWA
5. Isaac Jordan, WIS
6. Dylan Ness, MINN
7. Taylor Walsh, IND
10. Brian Murphy, MICH
13. Dylan Alton, PSU

165
1. David Taylor, PSU
4. Nick Moore, IOWA
9. Pierce Harger, NU
11. Jackson Morse, ILL
12. Dan Yates, MICH
16. Danny Zilverberg, MINN

174
3. Robert Kokesh, NEB
5. Matt Brown, PSU
4. Mike Evans, IOWA
6. Logan Storley, MINN
15. Mark Martin, OSU
19. Tony Dallago, ILL
20. Scott Liegel, WIS

184

2. Ed Ruth, PSU
4. Ethen Lofthouse, IOWA
7. Kevin Steinhaus, MINN
9. Domenic Abounader, MICH
10. Kenny Courts, OSU
13. TJ Dudley, NEB

197
3. Nick Heflin, OSU
4. Morgan McIntosh, PSU
5. Scott Schiller, MINN
11. Nathan Burak, IOWA
12. Braden Atwood, PUR
13. Alex Polizzi, NU

Hwt
1. Tony Nelson, MINN
3. Adam Chalfant, IND
4. Bobby Telford, IOWA
5. Mike McMullan, NU
6. Adam Coon, MICH
7. Mike McClure, MSU
8. Connor Medbery, WIS
12. Jimmy Lawson, PSU









Multimedia Store