Recently in Women's Outdoor Track & Field Category

Illinois' Ashley Spencer and Ohio State's Christina Manning have been named semifinalists for The Bowerman, presented annually to the most outstanding male and female collegiate track & field athletes in the nation.

Spencer becomes the first woman in The Bowerman history to be named a semifinalist in her freshman year. The Illini newcomer claimed first-place honors in the 400 meters at the NCAA Outdoor Championships, and swept the 200- and 400-meters at both the Big Ten Indoor and Outdoor Championships.

Manning, the Suzy Favor Female Athlete of the Year, earned NCAA titles in the 60 hurdles indoors and 100 hurdles outdoors events. The Waldorf, Md., native also earned the Big Ten Indoor and Outdoor Track Athlete of the Year awards, taking home conference titles in the 60 dash and 60 hurdles at the indoor championships, and the 100 dash and 100 hurdles at the outdoor championships.

Finalists for The Bowerman will be announced on Friday, June 29.

For the complete release, click here.
Eighty-seven Big Ten student-athletes have been named USTFCCCA All-Americans, based on their performances at the NCAA Outdoor Track & Field Championships. Illinois' Andrew Riley was one of four men to earn All-America honors in three events, and made NCAA history by becoming the first man to win both the 100 dash and 100 hurdles at the same NCAA championship meet. First-team recognition is awarded to student-athletes that earn a top-eight finish at the national championships, while second-team honors are awarded to ninth to 16th place finishers.

The list of Big Ten All-Americans is below.

Illinois
Stanley Azie (4x100 relay)*
Jesica Ejesieme (400 hurdles)
Andrew Riley (100 meters, 110 hurdles, 4x100 relay)*
Ashley Spencer (400)*
Brandon Stryganek (4x100 relay)*
DJ Zahn (4x100 relay)*

Indiana
Andrew Bayer (1,500)*
Kyla Buckley (shot put)
Kind Butler (200)
Adrien Dannemiller (3,000 steeplechase)
Derek Drouin (high jump)*
Emma Kimoto (high jump)
Zachary Mayhew (10,000)
Olumide Olamigoke (triple jump)
Rex Parker (triple jump)
Andrew Poore (3,000 steeplechase)
De'Sean Turner (3,000 steeplechase)*

Iowa
Justin Austin (200)
Matt Byers (javelin)
Troy Doris (triple jump)*
Ashley Liverpool (400)
McKenzie Melander (5,000)
Erik Sowinski (800)*

Michigan
Ali Arastu (400 hurdles)
Craig Forys (3,000 steeplechase)*
Emily Pendleton (discus)
Jillian Smith (1,500 meters)
Kiley Tobel (pole vault)

Michigan State
Tori Franklin (triple jump)
Leah O'Connor (3,000 steeplechase)
Lonnie Pugh (discus)
Beth Rohl (discus)*

Minnesota
Harun Abda (800)
Nyoka Giles (4x100 relay)
Micah Hegerle (hammer)*
Nick Hutton (1,500)
Hassan Mead (5,000)*
Quentin Mege (hammer)*
Chimerem Okoroji (4x100 relay)
Kylie Peterson (4x100 relay)
David Puchuta (800)
Todea-Kay Willis (4x100 relay)

Nebraska
Bjorn Barrefors (decathlon)*
Mara Griva (triple jump)
Tyler Hitchler (discus)*
Ashley Miller (1,500)
Chris Phipps (long jump)
Luke Pinkelman (shot put)*
Miles Ukaoma (400 hurdles)
Morgan Wilken (discus)
Chad Wright (discus)*

Ohio State
Antonio Blanks (400 hurdles, 4x400 relay)*
Marvel Brooks (4x400 relay)
Aisha Cavin (4x100 relay, 4x400 relay)*
Nyjah Cousar (400 hurdles, 4x400 relay)
Matt DeChant (shot put)*
Jacqueline Dim (4x400 relay)
Mike Hartfield (long jump)
Cory Leslie (3,000 steeplechase)*
Christienne Linton (4x100 relay)*
Christina Manning (100 hurdles, 4x100 relay)*
Shaniqua McGinnis (4x400 relay)
Thomas Murdaugh (4x400 relay)
Heath Nickles (decathlon)
Korbin Smith (4x400 relay)
Chesna Sykes (4x100 relay)*

Penn State

Doris Anyanwu (4x400 relay)
Brandon Bennett-Green (4x400 relay)*
Brady Gehret (400, 4x400 relay)*
Ijeoma Iheoma (4x400 relay)
Lauren Kenney (javelin)*
Joe Kovacs (shot put)*
Melissa Kurzdorfer (hammer)
Laura Loht (javelin)*
Casimir Loxsom (800, 4x400 relay)*
Dynasty McGee (4x400 relay)
Aaron Nadolsky (4x400 relay)*
Kirsten Nieuwendam (4x400 relay)
Rebecca Simko (800)

Purdue
Dani Bunch (shot put)
Leah Eber (long jump)

Wisconsin
Mohammed Ahmed (5,000)*
Dorcas Akinniyi (heptathlon)*
Danny Block (discus)
Kelsey Card (discus)
Japheth Cato (decathlon)
Caitlin Comfort (10,000)
Rob Finnerty (1,500)*
Jessica Flax (heptathlon)*
Elliot Krause (10,000)*
Deanna Latham (heptathlon)
Austin Mudd (800)

*First-Team Honoree
Five Big Ten outdoor track and field teams have been awarded Regional Athlete of the Year and Coach of the Year honors, the USTFCCCA announced on Monday.

Illinois' Andrew Riley (Midwest Region) and Wisconsin's Mohammed Ahmed (Great Lakes Region) were tabbed Men's Track Athlete of the Year, while Indiana's Derek Drouin (Great Lakes Region) and Penn State's Jordan Kovacs (Mid-Atlantic Region) were named Men's Field Athlete of the Year. The Badgers' Ed Nuttycombe was honored as Men's Coach of the Year, while the Hoosiers' Jeff Huntoon and the Nittany Lions' Chris Johnson were tabbed Men's Assistant of the Year.

On the women's side, Christina Manning (Great Lakes) was named Women's Track Athlete of the Year, and Wisconsin's Jessica Flax was tabbed Women's Field Athlete of the Year. The Buckeyes' Karen Dennis took home Women's Coach of the Year honors, and the Badgers' Nate Davis earned Women's Assistant Coach of the Year laurels.

For the complete release, click here.
 
Seventeen Big Ten student-athletes have been named to the Capital One Academic All-District Men's and Women's Track & Field/Cross Country Teams, as announced on Thursday. The teams are selected to recognize the nation's top student-athletes for their combined athletic and academic performances.

First team honorees advance to the Capital One Academic All-America Team Ballot, which will be selected in June.

The list of Big Ten honorees is below.

Andy Bayer, Indiana*
Chelsea Blanchard, Indiana*
Breanne Ehrman, Indiana*
Samantha Ginther, Indiana
McKenzie Melander, Iowa*
Erik Sowinski, Iowa*
Rebecca Addison, Michigan*
Jillian Smith, Michigan
Kiley Tobel, Michigan
Rebecca Buchholtz, Michigan State*
Quentin Mege, Minnesota*
Bjorn Barrefors, Nebraska*
Brett Grieb, Nebraska*
Cami Jiskra, Nebraska
Ashley Miller, Nebraska
Nate Polacek, Nebraska*
Elliot Krause, Wisconsin*

*First Team Honoree
The Big Ten will be well-represented at the 2012 NCAA Men's and Women's Outdoor Track & Field Championships, as 96 individual qualifiers and 12 relay squads travel to Des Moines, Iowa, for the national event, scheduled for June 6-9. The participants qualified based on their finish at the preliminary championships, which were held May 24-26.

For a complete list of qualifiers, select the links below.

Men

Women
 

Weekly Rankings

| No Comments | No TrackBacks
Illinois and Ohio State appear in the 2012 USTFCCCA National Rankings.The Fighting Illini are No. 19 while the Buckeyes sit at No. 22 in the latest rankings.

For the complete rankings, click here.

NCAA Track & Field Preliminary Field Announced

| No Comments | No TrackBacks
The NCAA announced today the participants for the 2012 NCAA Men's and Women's Outdoor Track & Field Preliminary Championship competition, scheduled for May 24-26. The East Region will be held at North Florida in Jacksonville, while the West Region is at Texas in Austin.

Qualifiers can be found by selecting the links below

Men: East - West

Women: East - West


Illini's Spencer added to The Bowerman Watch List

| No Comments | No TrackBacks
Illinois freshman Ashley Spencer has been added to The Bowerman Watch list, an award given annually to the most outstanding male and female collegiate track & field athlete, joining Ohio State's Christina Manning for the prestigious honor.

Spencer recorded three first-place finishes at the Big Ten Championships last weekend, including the 200- and 400-meter dash events and 4x400-meter relay.

For the complete release, click here.

Weekly Rankings

| No Comments | No TrackBacks
Ohio State represents the Big Ten in the 2012 USTFCCCA National Rankings.The Buckeyes appear at No. 24 in the latest rankings.

For the complete rankings, click here.

Weekend Schedule

| No Comments | No TrackBacks
INDIANA at Billy Hayes Invitational - Bloomington, Ind.
IOWA at UNI Messersmith Invitational - Cedar Falls, Iowa
MICHIGAN at Len Paddock Invitational - Ann Arbor, Mich.
MICHIGAN STATE at Len Paddock Invitational
NEBRASKA at Nebraska Invitational - Lincoln, Neb.
PENN STATE at Jim Thorpe Open - University Park, Pa.
PURDUE at Sun Angel Classic - Tempe, Ariz.
WISCONSIN at Wisconsin Open - Madison, Wis.