All-Time Penn State Olympians



Aug. 10, 2004

Name (Country)Years at
Institution
Olympic
Sport
Years in
Olympics (medals won)
Harold Barron (USA) 1918-1922Men's Track and Field1920 (silver)
Marion Shields (USA)1918-1922Men's Track and Field1920 (gold, bronze)
William Cox (USA)1925-1929Men's Track and Field1924 (bronze)
Schuyler Enck (USA)1920-1924Men's Track and Field1924 (bronze)
Alan Helffrich (USA)1921-1925Men's Track and Field1924 (gold)
C. Raymound Madera (USA)1922-1926Boxing1924
Charles Moore (USA)1922-1926Men's Track and Field1924
Katsutoshi Naito1923-24Wrestling1924 (bronze)
John Romig (USA)1917-1921Men's Track and Field1924-28
Arthur Studenroth (USA)1919-1921Men's Track and Field1924 (silver)
Alfred Bates (USA)1924-1928Men's Track and Field1928 (bronze)
Paul Rekers (USA)1927-1931Men's Track and Field1932
William Bonsall (USA)1945-1949Men's Gymnastics1948
Louis Bordo (USA)1939-1943Men's Gymnastics1948
Barney Ewell (USA)1939-1942Men's Track and Field1948 (gold, silver-2)
Herman Goffberg (USA)1938-1942Men's Track and Field1948
Raymound Sorensen (USA)1944-1948Men's Gymnastics1948
Curt Stone (USA)1943-1947Men's Track and Field1948-52-56
Horace Ashenfelter (USA)1945-1949Men's Track and Field1952 (gold)-56
William Ashenfelter (USA)1947-1951Men's Track and Field1952
Ronald Coder (USA)1947-1951Men's Soccer1956-60
Richard Packer (USA)1952-1956Men's Soccer1956
Karl Schier (USA)1952-1956Men's Gymnastics1956
Edgar Seymour (USA)1934-1938Bobsled1956
Armando Vega (USA)1956-1960Men's Gymnastics1956
Jean Cronstedt1951-1954Women's Gymnastics1960
Greg Weiss (USA)1958-1962Men's Gymnastics1964
Steve Cohen (USA)1963-1967Men's Gymnastics1968
Lennart Hedmark1963-1965Men's Track and Field1968-72-76
William Reilly (USA)1962-1966Men's Track and Field1968
Marshall Avener (USA)1969-1973Men's Gymnastics1972-76
James Culhane (USA)1961-1965Men's Gymnastics1972
Steven Hayden (USA)1962-1966Men's Track and Field1972
Michael Sands1972-1975Men's Track and Field1972-76
Chris Bahr1972-1976Men's Soccer1976
Diane Braceland (USA)1970-71Rowing1976
Knut Hieltnes1974-1975Men's Track and Field1976-80-84-88
Steven Kaplan (USA) Fencing1976
Romel Raffin1974-1978Men's Basketball1976-80-84-88
Michael Shine (USA)1972-1976Men's Track and Field1976 (silver)
Gene Whelan (USA)1975-76Men's Gymnastics1976
Jana Angelakis (USA)*1980-1985Fencing1980-84
Gregory Fredericks (USA)*1970-72Men's Track and Field1980
Charlene Morett (USA)*1974-1978Field Hockey1980-84 (bronze)
Terry Bartlett1981-1985Men's Gymnastics1984-88-92
Daniel Canter1978-81Field Hockey1984
Glenn Dubis (USA)1978-81Rifle1984-88-96-2000
Brenda Stauffer (USA)1978-1982Field Hockey1984 (bronze)
Ken Chertow (USA)1984-1989Wrestling1988
Suzie McConnell (USA)1984-1988Women's Basketball1988 (gold)-92 (bronze)
Mary Ellen Clark (USA)1982-85Women's Diving1992 (bronze)-96 (bronze)
Ian Shelley1984-87Men's Gymnastics1992
Barry Walsh1987-90Men's Track and Field1992
Sanshiro Abe1993-96Wrestling1996
Peter Cox, Jr. (USA)1986-89Fencing1996
Salima Davidson1991-94Women's Volleyball1996
C.J. Hunter (USA)1987-90Men's Track and Field1996-2000
Kerry McCoy (USA)1993-95, 1997Wrestling1996-2000
Suzanne Paxton (USA)1989-92Fencing1996
Tom Strzalkowski (USA)1991-94Fencing1996
* U.S.boycotted 1980 Olympic Games in Moscow