NCAA Indoor Track and Field Championships Underway




March 8, 2013

Meet Schedule | Live Results

The 2013 Indoor Track & Field Championships is underway at the Randal Tyson Track Center at the University of Arkansas. Below is a complete list of Big Ten qualifiers, while a full schedule of events and live results link can be found above.

MEN'S QUALIFIERS
400-meter dash
7. Stephon Pamilton, Illinois (46.07)

800-meter run
3. Casimir Loxsom, Penn State (1:46.98)
11. Harun Abda, Minnesota (1:48.14)

Mile
4. Robby Creese, Penn State (3:57.11)
8. Austin Mudd, Wisconsin (3:58.59)
14. John Simon, Minnesota (3:59.32)
15. Christopher Fallon, Ohio State (3:59.37)

3000-meter run
8. Maverick Darling, Wisconsin (7:50.97)
9. Zachary Mayhew, Indiana (7:51.61)
10. Andrew Bayer, Indiana (7:51.75)

5000-meter run
6. Maverick Darling, Wisconsin (13:38.71)
9. Mohammed Ahmed, Wisconsin (13:40.43)
10. Elliot Krause, Wisconsin (13:41.67)
13. Dan Lowry, Michigan (13:42.48)
14. Bobby Aprill, Michigan (13:44.34)

60-meter hurdles
9. Demoye Bogle, Ohio State (7.73)
11. Vanier Joseph, Illinois (7.74)
13. Dapo Akinmoladun, Nebraska (7.74)

4x400-meter relay
5. Nebraska (3:06.67) - Ricco Hall, Dexter McKenzie, Christian Sandefer, Janis Leitis
6. Minnesota (3:07.19) - Jacob Capek, Cameron Boy, Goaner Deng, Harun Abda
11. Illinois (3:07.84) - D.J. Zahn, Juan Green, Malcolm Taylor, Stephon Pamilton

Distance medley relay
1. Penn State (9:26.60) - Brannon Kidder, Brandon Bennett-Green, Za'Von Watkins, Robby Creese
5. Minnesota (9:29.22) - Travis Burkstrand, Cameron Boy, Harun Abda, Nick Hutton
6. Illinois (9:29.40) - Kyle Engnell, Stephon Pamilton, Ryan Lynn, Graham Morris
11. Indiana (9:31.11) - Rorey Hunter, Nathan Pierre Louis, Lance Roller, Andrew Bayer

High Jump
2. Derek Drouin, Indiana (2.32)
5. James White, Nebraska (2.27)
7. Geoff Davis, Purdue (2.26)

Long Jump
4. Patrick Raedler, Nebraska (7.87)
6. Japheth Cato, Wisconsin (7.85)
12. Janis Leitis, Nebraska (7.77)

Triple Jump
7. Janis Leitis, Nebraska (16.12)

Shot Put
9. Danny Block, Wisconsin (19.40)
10. Cody Riffle, Michigan (19.25)
12. Jakob Engel, Purdue (19.16)

Weight Throw
3. Lonnie Pugh, Michigan State (22.21)
4. Antonio James, Michigan State (22.14)
5. Chukwuebuka Enekwechi, Purdue (21.90)
6. Micah Hegerle, Minnesota (21.84)
7. Jon Lehman, Minnesota (21.79)
10. Will Barr, Penn State (21.29)
11. Ethan Dennis, Michigan (21.20)

Heptathlon
1. Japheth Cato, Wisconsin (6090)
5. Zach Ziemek, Wisconsin (5846)

WOMEN'S QUALIFIERS
60-meter dash
11. Morolake Akinosun, Illinois (7.32)

200-meter dash
13. Morolake Akinosun, Illinois (23.47)
15. Mahagony Jones, Penn State (23.47)
16. Aisha Cavin, Ohio State (23.52)

400-meter dash
3. Ashley Spencer, Illinois (52.07)

800-meter run
3. Samantha Murphy, Illinois (2:04.17)
8. Vanessa McLeod, Purdue (2:05.21)

Mile
16. Shannon Osika, Michigan (4:37.91)

60-meter hurdles
15. Breanna Coleman, Illinois (8.20)

4x400-meter relay

4. Illinois (3:33.30) - Asia Thomas, Morolake Akinosun, Marissa Golliday, Ashley Spencer

Distance Medley Relay
1. Michigan (10:56.66) - Rebecca Addison, Maya Long, Jillian Smith, Amanda Eccleston

Pole Vault
8. Stephanie Richartz, Illinois (4.25)

Long Jump
8. Erin Busbee, Michigan (6.38)
14. Mara Griva, Nebraska (6.32)

Triple Jump
8. Mara Griva, Nebraska (13.09)
16. Marlene Ricketts, Penn State (12.92)

Shot Put
11. Kyla Buckley, Indiana (16.90)
14. Kelsey Card, Wisconsin (16.85)

Weight Throw
3. Beth Rohl, Michigan State (22.17)
6. Dani Bunch, Purdue (21.61)
9. Taylor Smith, Wisconsin (21.50)
12. Alexis Thomas, Ohio State (21.13)

Pentathlon
11. Jessica Flax, Wisconsin (4078)
12. Marissa Golliday, Illinois (4067)
16. Deanna Latham, Wisconsin (4024)


 

 

Multimedia Store