NCAA Track & Field Preliminaries Round Central




May 31, 2014

East Live Results | West Live Results


The Big Ten qualified 116 student-athletes for the NCAA Outdoor Track & Field Championships after preliminary competition. The NCAA Outdoor Track & Field Championships will be held June 11-14 in Eugene, Ore.

The complete list of Big Ten qualifiers can be found below.

Men's Qualifiers
Kenneth Allen, ILL, 4x400m relay
Joe McAsey, ILL, 800m run, 4x400m relay
Stephon Pamilton, ILL, 4x400m relay
Brandon Stryganek, ILL, 200m dash
Cam Viney, ILL, 400m hurdles
DJ Zahn, ILL, 400m run, 4x400m relay
Rorey Hunter, IND, 1500m run
Matthew Schwartzer, IND, 5000m run
Babatunde Amosu, IOWA, triple jump
Keith Brown, IOWA, 4x100m relay
Tevin Cee-Mincy, IOWA, 4x100m relay
James Harrington, IOWA, 4x100m relay
Gabe Hull, IOWA, discus
O’Shea Wilson, IOWA, 4x100m relay
Mason Ferlic, MICH, 3000m steeplechase
Morsi Rayyan, MICH, 10000m run
Derek Sievers, MICH, shot put
Antonio James, MSU, shot put, discus
Kurt Schneider, MSU, decathlon
Wally Ellenson, MINN, high jump
Dominique Howard, MINN, discus
Jon Lehman, MINN, hammer
Zach Siegmeier, MINN, pole vault
John Simons, MINN, 1500m run
Jacob Bender, NEB, 4x400m relay
Jodi-Rae Blackwood, NEB, 400m hurdles
Levi Gipson, NEB, 4x400m relay
Ricco Hall, NEB, 4x100m relay
Mate Koroknai, NEB, 400m hurdles
Tibor Koroknai, NEB, 400m hurdles
Will Lohman, NEB, hammer
Dexter McKenzie, NEB, 4x100m relay
Sean Pille, NEB, 110m hurdles
Patrick Raedler, NEB, long jump
Cody Rush, NEB, 400m run, 4x400m relay
Tim Thompson, NEB, 4x100m relay
Miles Ukaoma, NEB, 400m hurdles
John Welk, NEB, 4x100m relay
Drew Wiseman, NEB, 4x400m relay
Chad Wright, NEB, discus, shot put
Armand Austin, OSU, 4x400m relay
Lamar Bruton, OSU, 400m dash, 4x400m relay
Timothy Faust, OSU, 200m dash
Jordan Rispress, OSU, 400m hurdles, 4x400m relay
Donovan Robertson, OSU, 110m hurdles
Javon Walker, OSU, 4x400m relay
Matt Fischer, PSU, 5000m run
Darrell Hill, PSU, shot put
Brannon Kidder, PSU, 1500m run
Brian Leap, PSU, triple jump
Steve Waithe, PSU, triple jump
Tyler Askew, PUR, 4x100m relay
Chukwuebuka Enekwechi, PUR, hammer throw
Caleb Fricke, PUR, discus
Eric Harris II, PUR, 4x100m relay
Andrew Kendrick, PUR, 4x100m relay
Raheem Mostert, PUR, 100m dash, 200m dash, 4x100m relay
Jake Waterman, PUR, 3000m steeplechase
Brandon Winters, PUR, 110m hurdles
Mohammed Ahmed, WIS, 5000m run, 10000m run
Danny Block, WIS, discus
Alex Brill, WIS, 3000m steeplechase
Michael Lihrman, WIS, hammer
Zach Ziemek, WIS, decathlon

Women's Qualifiers
Jesica Ejesieme, ILL, 400m hurdles
Kelsie Ahbe, IND, pole vault
Kyla Buckley, IND, shot put
Sydney Clute, IND, pole vault
Brittany Brown, IOWA, 200m dash, 4x100m relay
Elexis Guster, IOWA, 4x100m relay
MonTayla Holder, IOWA, 4x100m relay, 400m hurdles
Lake Kwaza, IOWA, 4x100m relay
Zinnia Miller, IOWA, long jump, triple jump
Erin Finn, MICH, 10000m run
Brook Handler, MICH, 1500m run
Alex Leptich, MICH 3000m steeplechase
Cindy Ofili, MICH, 100m hurdles
Tori Franklin, MSU, triple jump
Leah O'Connor, MSU, 3000m steeplechase
Rachele Schulist, MSU, 5000m run
Te’Shon Adderley, MINN, 4x400m relay
Megan Geyen, MINN, 4x400m relay
Titania Markland, MINN, 4x400m relay
Devin Stanford, MINN, hammer
Jessica Waldvogel, MINN, 4x400m relay
Ellie Ewere, NEB, triple jump
Mollie Gribbin, NEB, long jump
Veronica Grizzle, NEB, hammer
Annie Jackson, NEB, shot put
Maggie Malone, NEB, javelin
Anne Martin, NEB, heptathlon
Jazmin McCoy, NEB, long jump
Carlie Pinkelman, NEB, shot put
Tierra Williams, NEB, long jump
Ashlee Abraham, OSU, 100m dash, 200m dash, 4x100m relay
Aaliyah Barnes, OSU, 400m dash, 4x100m relay
Katie Borchers, OSU, 800m run
Aliyah Everson, OSU, 4x100m relay
Alexis Franklin, OSU, 400m hurdles, 100m hurdles
Chesna Sykes, OSU, 100m dash, 4x100m relay
Evonne Britton, PSU 100m hurdles
Tori Gerlach, PSU, 3000m steeplechase
Brittney Howell, PSU, long jump
Mahagony Jones, PSU, 100m dash, 200m dash, 4x400m relay
Melissa Kurzdorfer, PSU, hammer
Laura Loht, PSU, javelin
Dynasty McGhee, PSU, 4x400m relay
Tichina Rhodes, PSU, 4x400m relay
Kiah Seymour, PSU, 400m hurdles, 4x400m relay
Dani Bunch, PUR, shot put
Aarin Jones, PUR, 4x400m relay
Taylor Morrison, PUR, 4x400m relay
Kari Shoolbraid, PUR, 4x400m relay
Bre'Anna Smith, PUR, 800m run, 4x400m relay
Georgia Ellenwood, WIS, heptathlon  
Molly Hanson, WIS, 1500m run



 

 

NCAA Track & Field Preliminaries Wrap Up Today

Sixty-nine Big Ten student-athletes have qualified for the NCAA Outdoor Track & Field Championships after the second day of preliminaries on Friday. The final round of preliminaries begin today at 10 a.m. ET.


NCAA Track & Field Preliminaries Continue Today

The second day of the NCAA Outdoor Track & Field Preliminaries is underway. Forty-two Big Ten student-athletes qualified for the NCAA Outdoor Track & Field Championships after the first day of preliminaries on Thursday, while multiple student-athletes moved on to the quarterfinals in their respective events.


NCAA Track & Field Preliminaries Begin Today

The 2014 NCAA Division I Outdoor Track & Field Preliminary Rounds are underway. The East Region will be held at North Florida in Jacksonville, while the West Region is in Fayetteville, Ark. The qualifiers out of these regions will compete in the NCAA Division I Men's and Women's Outdoor Track & Field Championships held June 11-14 in Eugene, Oregon.

Qualifiers can be found by selecting the links below:

Men: East - West
Women: East - West