Big Ten Set For Final Day of NCAA Outdoor Preliminaries




May 25, 2013

May 25, 2013

Sixty-four Big Ten student-athletes have qualified for the NCAA Outdoor Track and Field Championships after the second day of preliminaries on Friday. The final round of preliminaries, held in Greensboro, N.C., and Austin, Texas, begin today at 10 a.m. ET.

The complete list of Big Ten qualifiers from Thursday and Friday can be found below.

Men's Qualifiers
Juan Green, ILL, (12th)
Stephon Pamilton, ILL, (11th)
Scott Houston, IND, (5th)
Zach Mayhew, IND, 10,000 (9th)
Robby Nierman, IND, 3,000 (11th)
Joshua Roche, IND, 3,000 (8th)
Josh Austin, IOWA, 100-dash (9th)
Gabe Hall, IOWA, discus (3rd)
Ethan Holmes, IOWA, 400-hurdles (12th)
Josh Larney, IOWA, 100-dash (6th)
Ali Arastu, MICH, 400-hurdles (4th)
Mason Ferlic, MICH, 3,000 (4th)
Cody Riffle, MICH, shot put (7th)
Antonio James, MSU, discus (4th)
Keenan Michael, MSU, 400-hurdles (3rd)
Lonnie Pugh, MSU, discus (10th)
Harun Abda, MINN, 800 (3rd)
Travis Burkstrand, MINN, 800 (6th)
Wally Ellenson, MINN, high jump (7th)
Jodi-Rae Blackwood, NEB, 400-hurdles (10th)
Janis Leitis, NEB, long jump (4th)
Miles Ukaoma, 400-hurdles (3rd)
Chad Wright, NEB, discus (2nd)
Chad Wright, NEB, shot put (5th)
Antonio Blanks, OSU, 400-hurdles (7th)
Mike Hartfield, OSU, long jump (3rd)
Korbin Smith, OSU, long jump (10th)
Brannon Kidder, PSU, 800 (7th)
Casimir Loxsom, PSU, 800 (1st)
Ricky West, PSU, 800 (11th)
Coy Blair, PUR, shot put (11th)
Chukwuebuka Enekwechi, PUR, shot put (3rd)
Andre Peart, PUR, 400-hurdles (8th)
Danny Block, WIS, shot put (9th)
Alex Brill, WIS, 3,000 (10th)

Women's Qualifers
Morolake Akinosun, ILL, 100-dash (2nd)
Amanda Duvendack, ILL, 800 (7th)
Marissa Golliday, ILL, high jump (9th)
Samantha Murphy, ILL, 800 (1st)
Stephanie Richartz, ILL, pole vault (12th)
Ashley Spencer, ILL, 400-dash (1st)
Sophie Gutermuth, IND, pole vault (10th)
Emma Kimoto, IND, high jump (10th)
Taja Moore, IND, discus (2nd)
Majesty Tutson, IOWA, discus (6th)
Kiley Tobel, MICH, pole vault (7th)
Erin Pendleton, MICH, discus (3rd)
Sarah Birkmeier, MSU, pole vault (9th)
Leah O'Connor, MSU, 3,000 (3rd)
Beth Rohl, MSU, discus (4th)
Jessica Furlan, NEB, 3,000 (3rd)
Mara Griva, NEB, long jump (5th)
Kari Heck, NEB, long jump (11th)
Shawnice Williams, NEB, 800 (10th)
Katie Borchers, OSU, 800 (10th)
Alexis Thomas, OSU, hammer (5th)
Natalie Bower, PSU, 3,000 (8th)
Melissa Kurzdorfer, PSU, discus (12th); hammer (7th)
Mahagony Jones, PSU, 100 (6th)
Kiah Seymour, PSU, 400-hurdles (5th)
Ashley Beutler, WIS, 3,000 (6th)
Caitlin Comfort, WIS, 10,000 (8th)
Kelsey Card, WIS, discus (3rd)
Taylor Smith, WIS, discus (10th)